Wpisy z kategorii 'Bajki'

Miś Przekliniak

Miś Przekliniak Miś Przekliniak to pluszowy przyjaciel Czesia. Mieszka z nim na cmentarzu i jest cały połatany oraz bardzo poniszczony. Czesio kocha go jednak całym sercem, mimo że czasem zdarza mu się o nim zapominać. W odróżnieniu od swego właściciela, Miś Przekliniak jest straszliwie wulgarny. Cały czas przeklina, zwłaszcza, gdy ktoś go zdenerwuje. W jednym z odcinków bohaterowie wyruszają na jego poszukiwania po tym, jak zostaje porwany przez żula, na szczęście Czesio znajduje go na śmietnisku. W innym Przekliniak czuje się odrzucony, gdy Czesio postanawia zostać dorosłym i uznaje, że nie potrzebna mu maskotka. Dzięki Przekliniakowi Anusiak, Maślana, Konieczko i Czesio ratują się przed śmiercią, bo miś nawiązuje kontakt z samym Bogiem i cofa czas. Gdy w szkole organizowane są jasełka, miś Przekliniak wciela się w nich w rolę Dzieciątka, jednak nawet podczas takiej chwili nie potrafi zachować się przyzwoicie. Na nerwy działa mu przesłodzony i straszliwie miły pluszak należący do Anusiaka, Przytulasek. Przekliniak pogardliwie nazywa różową maskotkę „pedałem”.

Muminki

Muminki Co robią Muminki? Na to pytanie odpowie w mig każde polskie dziecko. Usłyszymy od niego zatem, że „Muminki się cieszą radością i życiem”, dalej zaś, „i tym, że im słonko bieleje o świcie”. Muminki to oczywiście bohaterowie serii książeczek dla dzieci fińskiej pisarki Tove Jansson, w wersji animowanej zaś są bohaterami japońskiej kreskówki. W samej Norwegii zresztą faktycznie istnieje miejsce zwane Doliną Muminków – wyjątkowo popularne wśród turystów nie tylko ze względu na swoją nazwę, ale również z powodu swojego niepowtarzalnego uroku. W chatce Muminków mieszkają oczywiście Mama i Tata Muminek, a także sam Muminek i jego przyjaciółka – Panna Migotka. Tak, ta sama, która w myśl popularnego wierszyka „zabiła kotka”. Muminki mają oczywiście grono przyjaciół. Należy do nich między innymi Mała Mi – dość krzykliwa i awanturna dziewczynka, a także mądry i zaradny Włóczykij oraz ogrodnik Paszczak. W lesie mieszka zaś posępna Buka, która sieje postrach w całej Dolinie Muminków, jednak w rzeczywistości jest bardzo nieszczęśliwa.

Smerfy

Smerfy „Hej dzieci jeśli chcecie zobaczyć smerfów świat…” – tę piosenkę zna bez wątpienia każde polskie dziecko. Każde z nich wie również, że aby przenieść się do świata Smerfów, wystarczy włączyć telewizor i usiąść przed nim wygodnie, oczywiście w porze wieczorynki. Ogromny ogólnoświatowy sukces Smerfów – malutkich niebieskich ludzików w białych spodenkach i czapeczkach – zadziwił swego czasu niejednego socjologa. Nie ulega jednak wątpliwości fakt, że Smerfy są wyjątkowo sympatyczne, a ich przygody idealnie wkomponowują się w wyobrażenia dzieci o idealnej bajce na dobranoc. Sprzyja temu również barwna galeria bohaterów – wśród Smerfów wyróżnić trzeba oczywiście Papę Smerfa – najstarszego w całej smerfowej wiosce i jedynego z czerwonym ubrankiem, a także Smerfetkę, w której kochają się wszystkie bez wyjątku Smerfy, łącznie z malutkim Smerfikiem. Do tego dochodzi oczywiście postać niezdarnego, złego czarodzieja Gargamela, któremu towarzyszy kot Klakier. To właśnie ich niecne knowania stanowią oś fabularną wielu odcinków opowieści o Smerfach.

Kubuś Puchatek

Kubuś Puchatek Czy jest wśród czytelników tej strony ktokolwiek, kto nie słyszał o Kubusiu Puchatku, nie czytał książeczek o jego przygodach ani nie oglądał ich animowanych wersji? Jestem pewien, że nie – a gdyby nawet ktoś się do tego przyznawał – nie dałbym temu wiary. Kubuś Puchatek to bez cienia wątpliwości najpopularniejszy bohater kreskówkowych filmów krótkometrażowych, od kilku lat zdobywający również szturmem ekrany kin. Ten niezdarny, ale wyjątkowo sympatyczny pluszowy miś, mieszkający wraz ze swoimi przyjaciółmi w Stumilowym Lesie, jest od lat ulubioną maskotką całych pokoleń dzieci. Oczywiście jednak ogromny sukces opowieści o Kubusiu Puchatku to również sukces innych ich bohaterów. Wśród nich warto wspomnieć choćby o wiecznie rozbrykanym, tryskającym pozytywną energią Tygrysku, poważnym, zrzędliwym ogrodniku Króliku, a także tchórzliwym, ale w chwilach największej próby bohaterskim, malutkim Prosiaczku. Serca dzieci podbił również wiecznie smutny, budzący litość osiołek Kłapouchy, któremu ciągle odpada pluszowy ogon.

Polskie kreskówki

Polskie kreskówki W naszym kraju, obok bohaterów popularnych filmów animowanych z wytwórni Disney’a, Cartoon Network, Hannah Barbera czy Warner Bros, największą popularnością cieszą się oczywiście bohaterowie naszych rodzimych animowanych bajek. Najpopularniejszą polską bajką animowaną w historii była seria wieczorynkowych opowieści o przygodach Misia Uszatka – pluszowego misia z klapniętym uszkiem, którego rozwaga i mądrość pomagały mieszkańcom lasu rozwiązywać wszystkie problemy. Bajka ta, stanowiąca odpowiedź na „imperialistycznego” Kubusia Puchatka, podbiła serca polskich dzieci. Innym uwielbianym przez dzieci animowanym bohaterem zwierzęcym był mały kundelek Reksio, zawsze radosny i bardzo pomysłowy. Nie tak pomysłowy oczywiście, jak inny bohater polskich kreskówek, czyli Pomysłowy Dobromir. Wyjątkową popularnością cieszyła się również para chłopców Bolek i Lolek, który przeżywali niesamowite przygody razem ze swoją koleżanką Zuzą. Wracając zaś do bohaterów zwierzęcych – popularność nie tylko w naszym kraju, ale również w wielu innych zdobył Miś Kolargol.