Wpisy z kategorii 'Co warto zobaczyć'

Kraken

Kraken W mitologii greckiej Kraken był olbrzymią mątwą-kałamarnicą, która niszczyła wszystkie okręty, które wpłynęły na jej tereny. W filmie „The Kraken” z 1981 roku stwór ma postać człowieka z kilkoma rękoma. Specjaliści od efektów specjalnych wykonali podczas pracy na tą produkcją kawał świetnej roboty. Nagrali postać wielkiego Krakena za pomocą tak zwanych ruchomych obrazków, to jest każdy ruch postaci był nałożeniem wielu obrazów przedstawiających zmiany położenia ciała potwora. Twórcy postanowili wprowadzić zmiany w postaci Krakena – dlatego nie wybrano wielkiej kałamarnicy, a połączono człowieka giganta z wielorocznym potworem. Jak na te lata film charakteryzował się wręcz świetnymi efektami specjalnymi – spektakularność tego widowiska wspominają do dzisiaj wszyscy, którzy oglądali go mają kilka lub kilkanaście lat. Stwór jest wymieniany jako jeden z najlepszych gigantycznych postaci w historii kina. I jak zostało już powiedziane, nie ma się za bardzo czemu dziwić – swoją robotę w doskonały sposób odegrały i efekty specjalne, i chwytająca fabuła. Twórcy nigdy nie ukrywali, że postać Krakena była inspirowana kilkoma innymi postaciami i to uważano za wielki plus – że przyznają się do inspiracji, zamiast się jej wypierać.

„Planet Terror” – reż. Robert Rodriguez

Do tajnego laboratorium trafia wojsko, które w czasie walki wypuszcza gaz, który zamienia wszystkich wkoło w zombie. Całe miasto zaczyna zamieniać się w paradę krwiożerczych zombie, a pozostali przy normalności ludzie zaczynają z nimi walczyć. W skład drużyny wchodzi miejscowy farmer, kucharz, szeryf ze swoimi policjantami, alfons ze swoimi dziewczynami oraz tancerka go-go. Wszyscy trzymają się razem i nie szczędzą nikogo, kto chodzi podejrzanym krokiem, zabijając bez skrupułów. Trafiają w końcu do bazy wojskowej, gdzie udaje im się odnaleźć antidotum – okazuje się, że oni sami nim są. Zaczyna się walka między nimi a skorumpowanymi żołnierzami, krew leje się gęsto, a tancerka go-go po stracie nogi dostaje w zastępstwie karabin, którym sieka wszystkich stających im na drodze. Gdy już prawie udaje im się zbiec, ginie jej kochanej El Wray, z którym jest w ciąży. Ostatni ocalali kryją się nad morzem, spokojnie mieszkając i pilnując, by nikt im tego spokoju nie zmącił.

Higienistka

Higienistka Higienistka to jedna z niewielu dorosłych osób, która w pełni rozumie chłopców będących głównymi bohaterami serii. W razie problemów zawsze służy im pomocą, a oni odwdzięczają jej się tym samym. Charakteryzuje się niskim, męskim głosem oraz potężną budową. Główną pasją Higienistki jest muzyka bluesowa. Pielęgniarka posiada nawet gitarę basową, na którą komponuje smutne piosenki o miłości do swego zmarłego męża Marcela. W szufladzie gabinetu ukrywa kilkanaście skręconych jointów marihuanowych, które popala w wolne popołudnia. Jest częstym gościem na cmentarzu, gdzie składa kwiaty na grobie męża i opowiada mu rzewne historie ze swego życia. Mimo wielkiej miłości do zmarłego współmałżonka, nie potrafi powstrzymać swego seksualnego temperamentu, i jeśli ma ku temu okazję, to korzysta z matrymonialnych propozycji składanych jej przez różnych mężczyzn. W ciągu trwania serialu oddała się między innymi listonoszowi oraz kierowcy traktora, który zawiózł uczniów na wiejskie wykopki. Swych ulubionych podopiecznych pieszczotliwe nazywa „bimbaskami”.